Kolumbie – kráska mezi dvěma oceány

To je název naší nejnovější přednášky, kterou pro vás připravujeme pro podzim 2020. Byla to pro nás první cesta do Jižní Ameriky a lepší destinaci k první návštěvě tohoto kontinentu jsme si nemohli vybrat. Kolumbie je země vskutku krásná, zajímavá, exotická, barevná, tajemná, rozmanitá, každému má co nabídnout a přijme vás s otevřenou náručí. A protože jste se o přednášku na toto téma sami přihlásili, přislíbili jsme a upřednostnili její zpracování právě pro letošní podzim. Ale nebojte se, o nezpracovaná témata z cest po Laosu a Kambodži nepřijdete a do budoucna je také zpracujeme.

Pět týdnů cestování po této zemi jsme rozdělili na tři hlavní trasy – Amazonie, severní a střední část Kolumbie. I když jsme cestování pojali opět aktivně, spoustu míst se nám bohužel z časových důvodů nepodařilo navštívit. Vždyť Kolumbie je více než 14 krát větší než naše země! A už teď máme obavy z toho, jak všechna ta krásná místa, krásné a usměvavé lidi do jedné přednášky dostaneme!

Připravili jsme pro vás průřez fotografiemi a satisfakcí nám bude, pokud vás Kolumbie nadchne stejně tak, jako nadchla nás!

Naše cesta začala v Bogotě, v hlavním městě, které leží v nadmořské výšce 2.640 m. Z té výšky se nám hned první den zamotala hlava tak, že přišel vhod čaj a likér z koky.

 

Andělé i policisté nad námi po celou dobu drželi ochrannou ruku a brzy jsme nabyli pocit bezpečí.    I když někdy bylo pěkně zamřížováno.

Potkali jsme se s původními obyvateli, kterým v žilách koluje krev lidu Muisca, Kogi, Wiwa, Arhuaco, Guambiano (Misaků), Cauca, Ticuna, Wayuu…to jsou vyjmenováni jen ti, jejichž původ jsme stihli zaznamenat při osobních setkáních. Wikipedie uvádí přes 60 skupin původních obyvatel.

Amazonie leží na trojmezí Kolumbie, Brazílie a Peru. Zavítali jsme do všech tří zemí a nebyl problém, dát si snídani v Kolumbii a večeři třeba v Brazílii.

Peru
Brazílie

Kolumbijská kuchyně je skvělá! Když se griluje, je to pořádný kopec masa. Ovoce je čerstvé a šťavnaté a džusy z něho připravené jsou osvěžující a plné vitamínů. Mnohé plody jsme ani neznali. A káva! Tu Kolumbijci zbožňují a často u ní vysedávají. Tak jsme vysedávali taky a dávali jsme si k ní rum, který se vyrábí z cukrové třtiny.

Země má nádherná koloniální města, z nichž některá jsou zaslouženě uvedena na seznamu UNESCO.

Víte, že je Kolumbie významným pěstitelem květin a vůbec všech možných zemědělských plodin? Květiny lze koupit na květinových trzích, na stáncích nebo vám je prodejci nabízí přímo do okýnka auta.

Sombrero, pončo, ruana, mačeta, mošna (mochila)….to vše patří ke každodenní výbavě Kolumbijců zejména ve venkovských oblastech. Všechny tyto výrobky poukazují na řemeslnou zručnost místních a jsou oblíbeným suvenýrem. 

Graffiti ke Kolumbii patří a tento druh umění můžete obdivovat ve městech i na venkově.

Místní kultura je velmi bohatá a proslulá po celém světě a Kolumbijci jsou na ni a na své umělce náležitě pyšní. Naše kroky kráčely ve stopách držitele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela García Márqueze. Navštívili jsme národní knihovnu, jejíž interiér zdobí graffiti. Boterovo sochařské a malířské dílo jsme obdivovali jak v muzeích tak v ulicích měst. Muzikálnost Kolumbijců nezná mezí a také velmi rádi tančí.

Krásná příroda od pláží Atlantiku i Pacifiku, přes vysoká pohoří, ve kterých procházíte různými ekosystémy, národní parky, endemické rostliny a mnohé přírodní úkazy. To je krása Kolumbie!

Na túrách nás často doprovázeli psi, mnohdy s námi prošli celou trasu a radili kudy. A nebyli to žádní ušmudlaní a podvyživení voříšci, na rozdíl od nás ve vysokých polohách zdatně popadali dech!

Tak co, nadchla vás Kolumbie?? Pokud ano, tak vstupte…na podzim jste vítáni!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *