Předvánoční čas v Mnichově

  • Evropa

Zdravíme vás o třetím adventu. Nejprve jsme chtěli zavzpomínat a napsat příspěvek na téma „Předvánoční čas v Turecku s německou CK.“ Ale protože jsme letěli z Mnichova, složka s fotkami z této cesty začíná adventem v Mnichově. Vánočních trhů si letos vůbec neužijeme, jejich atmosféra nám chybí a tak jsme nostalgicky zavzpomínali. Vypravme se tedy v tomto předvánočním čase do hlavního města Bavorska na oblíbené vánoční trhy. Tak oblíbené, že jen ty mnichovské navštívily za normálních časů každým rokem až tři miliony návštěvníků!

Dodatek k fotkám: Nebojte, žádnou omlazující ani odtučňovací kúru jsme neabsolvovali, vracíme se jen do roku 2011, do doby, kdy jsme vůbec nemuseli přemýšlet o tom, kdy a kam můžeme vycestovat🌎🌍

Vánoční trh v Mnichově byl poprvé zmíněn už v roce 1310 jako Mikulášský trh. Současný Christkindlmarkt se nachází v samém srdci města na náměstí Marienplatz. Letos se bohužel nemůže uskutečnit a pořadatelé ho návštěvníkům zpřístupnili na internetu pod heslem: „Mnichovský advent se rozsvítí navzdory coroně – buďte digitálně na vánočním trhu!“

Vánoční strom stojí vždy před budovou novogotické Nové radnice s populární zvonkohrou. Ta pravidelně odehrává příběhy ze 16. století. Letošní vánoční strom je vysoký 22 metrů a zdobí ho 3000 světel.

Na náměstí stojí Mariánský sloup završený zlatou sochou Panny Marie, stojící na půlměsíci jako královna nebes.

Mnichovské památky a vysoké věže kostelů se špatně fotí. Jsou ukryty v ostatní zástavbě a navíc město bylo založeno na relativní rovině. Pak je nejlepší, vybrat si jednu z věží a podívat se na město z výšky. My jsme vystoupali na věž kostela sv. Petra. Mějme na paměti, že z mnoha památek se po spojeneckém bombardování Mnichova staly ruiny a stavby znovu povstaly z popela.

V dáli tyčící se kopečky Alp
Nová radnice a Frauenkirche

To platí i o znovuobnoveném gotickém kostele Panny Marie (Frauenkirche) se dvěma ikonickými věžemi. Chrám uchovává relikvie ochránce a patrona města sv. Benna. Je známý Ďáblovou stopou a legendou, která se k ní vztahuje. My jsme vždy potěšeni a mnohdy i překvapeni, když nalezneme stopu českou a to kdekoliv ve světě.

V chrámu je pochována poslední bavorská královna Marie Therese v Bayern.

Na desce můžete číst…GEBOREN 2.VII.1849 IN BRÜNN…narozena 2.VII.1849 v Brně.

Rakouská arcivévodkyně vyrůstala v Brně a kromě německého jazyka ovládala i češtinu, maďarštinu, italštinu a francoužštinu. Zasnoubila se s princem Ludvíkem Bavorským a věřte nevěřte, k zásnubám došlo na zámku v Židlochovicích (německy Seelowitz).

Kripperlmarkt je další mnichovský vánoční trh v blízkosti Christkindlmarkt. Jeho nabídka se specializuje na betlémy a betlémové figurky ručně i průmyslově vyráběné. Na pěší zóně jsou k mání vánoční pochoutky jako svařené víno, punč, klobásy, cukrovinky, pražené mandle.

Do vánočního hávu bylo zahaleno i řezbářství a specializovaná prodejna betlémů, figurek svatých a andělů, svíček a dalších dárkových předmětů Sebastian Wesely. Dílna vznikla v roce 1557 a i dnes, o 448 let později, je její prioritou kvalitní a tradiční řemeslné zpracování.

Vánočně laděné nákupní pasáže a výlohy🎇🎄🎇🎄

Rybí fontána – památka s historií sahající do středověku. Symboly města jsou ryba a klíč a patron města sv. Benno je zároveň patronem rybářů a soukeníků.

Vánoce pro MJ

Pozdně renesanční skladatel Orlande de Lassus má svůj pomník na Promenadeplatz. Skalní fanoušci Michaela Jaksona však místo zabrali a udělali z něj památník krále popu. Ten údajně pobýval naproti v nóbl hotelu Bayerischer Hof.

Pivo a proslulé pivnice🍺🍺🍺

Legendární pivnice Hofbräuhaus (zal. 1589) má místo pro 3 500 hostů plus letní pivní zahradu. Nabízí třináct druhů piv. Fajnšmekry uspokojí pivní specialita Hofbräu Maibock, které se dle původní receptury vaří od roku 1614. Má relativně vysoký obsah alkoholu 7,2%. Vyšší obsah alkoholu usnadňoval skladování piva v létě v dobách dávno minulých.

Číšníci zde nosí lederhosen (kožené kalhoty), čísnice dirndl (bavorský kroj) a štamgasti zde mají pod zámkem své krýgly.

Mnichovský Oktoberfest

Bezpochyby nejslavnější a nejtradičnější pivní festival na světě. Letos se nekonal, ale za normálních okolností přiláká tisíce a tisíce návštěvníků z celého světa. Koná se na Theresien Wiese, kde jsou obrovské pivní stany a další atrakce. Oktoberfest je oslavou bavorské kultury a vzdává hold tradici piva. V roce 2021 by se měl konat v termínu 18. září – 3. října.

V době adventu bylo na rozlehlé ploše Theresien Wiese několik obrovských stanů s prezentací národních kuchyní z mnoha zemí světa, hudebními představeními, menší stánky pak nabízely tradiční vánoční pochutiny.

Theresien Wiese s kostelem sv. Pavla

FC – Bayern

Klub, který má spoustu fanoušků i u nás. Osobně známe příznivce z našeho regionu, kteří nelení zajet si do Mnichova na otočku na fotbalové utkání⚽️⚽️

Jízdní kola

Nejen jízdními koly proslulý Amsterdam, ale dokonce i Mnichov. Bez ohledu na zimní období.

Ubytování přes couchsurfing – 2 noci

Michael I – u něho se nás sešla mezinárodní sestava Austrálie, Skotsko, ČR, Turecko a Německo. Navštívili jsme lokální restauraci a ochutnávali bavorské speciality.

Michael II – setkali jsme se na mnichovském nádraží a odjeli společně do Freisingu. Kousíček od Freisingu totiž leží mnichovské mezinárodní letiště. 

Michael nás navštívil v létě následujícího roku. Společně jsme podnikli brněnskou Biertour🍺🍻

Z mnichovského letiště jsme druhý den odlétali do tureckého Izmiru. A o tom jsme vám vlasně chtěli dnes psát😆✈️😆Tak příště!