Zápisky z cest – Laos

V říjnu 2023 jsme se pod hlavičkou knihovny sešli při další cestovatelské besedě a s posluchači jsme zavítali do Laosu. Společně jsme projeli tuto hornatou zemi od severu k jihu. A protože je Štědrý den přede dveřmi, pojďme si zavzpomínat, jak jsme tyto sváteční dny strávili v roce 2018.

Z města Pakse jsme se vydali na třídenní okruh Bolavenskou plošinou. Je to důležitá zemědělská oblast, hlína je zde červená a velmi úrodná. Zemědělství zde zavedli Francouzi a plodiny se pěstují v nadmořské výšce od 1000 do 1350 m. Z mnoha druhů exotického ovoce to jsou např. pomeranče, tamarind, sapodilla, dračí ovoce, pomelo, mango, maracuja. V kameninových nádobách místní připravují Lao Hai, fermentované rýžové víno s nízkým obsahem alkoholu. Pije se přímo z nádoby dlouhými bambusovými brčky a současně ho popíjí více lidí. Další důležité plodiny jsou tapioka a rýže.

Když si i u nás koupíte laoskou kávu, bude s největší pravděpodobností pocházet právě z Bolavenské plošiny. Celých 95 % laoské produkce se vypěstuje právě zde. Celkem je to 20 tisíc tun kávových zrn ročně, z toho 80 % tvoří robusta, zbytek arabica. Produkce poskytuje živobytí tisícovkám rodin této oblasti.

„Horské kmeny“ je termín používaný v jihovýchodní Asii pro etnika, která většinou obývají vysokohorské oblasti. V Laosu žije více než 130 etnických skupin. Každá skupina má svůj jazyk, zvyky, oblečení, víru a vyniká určitou řemeslnou dovedností. Ženy etnika KATU tkají nádherné textilie s korálkovými vzory na tkalcovských stavech se zádovým popruhem. Korálky navlékají na útek a vytváří korálkové motivy typické právě pro toto etnikum.

Na Bolavenské plošině jsou desítky nádherných vodopádů. Jeden z nejúchvatnějších a zároveň nejvyšších je Tad Fane. Voda dvou řek – Champee a Pak Koot – padá z výšky 120 m a vytváří dvojitý vodopád. A k vodopádu ve vesnici Tad Lo u řeky Xe Set se chodí v podvečer koupat slon.

Motocyklový okruh kolem Bolavenské plošiny měl 308 km a do města Pakse jsme se vrátili včas,
abychom stihli štědrovečerní večeři. Ti, co byli na naší přednášce ví, že nebylo snadné, dostat rybu
k večeři. Ježíšek však naše přání vyslyšel a náš štědrovečerní stůl vypadal takto: