Levandulové recepty

Právě kvete levandule💜 Při zpracování voní po celém domě, prolíná se s vůní citrónu a tak vám tu vůni alespoň zprostředkuji na dálku ve dvou receptech. 

Ten první je na fermentovanou limonádu🥛💜🥛
Recept, který jsem odkoukala na internetu (hodnedomaci.cz), je na limonádu z květů černého bezu, ale použila jsem levanduli a výsledek je famózní!! Fermentace je navíc v módě, limonáda z levandule má krásnou narůžovělou barvu, je lehce perlivá, kyselá, zkrátka osvěžující a určitě bude dobrá pro střevní mikroflóru😆

Recept na litr limonády1 litr vody, 4ks květů černého bezu (zvolte byliny dle chuti a aktuálního kvetení), 2PL cukru, šťáva z 1/2citrónu. Nechat 5 – 7dnů fermentovat, slít, uložit v ledničce.

Přidat mátu, citron, led…a popíjet😉

Druhý recept je na levandulový sirup💜 Limonáda je k okamžité spotřebě, sirup si můžete uložit v chladu a temnu na zimní období. A je úplně jedno, jakou bylinu k výrobě sirupu či limonády použijete. Záleží jen a jen na vaší chuti či na tom, která bylina právě kvete nebo se zrovna sbírá. Já dělám sirup bezový, mátový a levandulový. Příští jaro se možná ještě vrátím ke kopřivovému. Pro přípravu sirupů používám univerzální recept, který vychází z receptu na bezový sirup. 

Recept na bezový sirup

2,5 – 3 litry vody, převařit, nechat vychladnout

40g kyseliny citronové

40ks bezových květů (dávám o mnoho víc a ani u jiných bylin s jejich množstvím nešetřím)

3 citrony (bio kvalita nebo namočit na ca 20min. do vody s octem a vydrhnout)

nechat 24 hod. louhovat v lednici

přes plátýnko vše vymačkat, tekutinu odměřit a na každý 1 litr dát 1 kg cukru, nevařit, jen zahřívat a míchat do rozpuštění cukru

plnit do sterilizovaných sklenic a nahoru dát 1 lžičku silnějšího alkoholu. Sirup se nezkazí, první odlití je pro dospělého😆 Uložit v chladu a temnu.

Pak ředit vodou, přidat citron, mátu, v létě led…a popíjet😉